FAQ

Co to jest paralizator?

Paralizator to przenośne, zasilane bateriami urządzenie wydzielające prąd elektryczny przeznaczony do tymczasowego sparaliżowania mięśni oraz układu nerwowego napastnika. Nie chodzi o broń w prawdziwym tego słowa znaczeniu, lecz o środek obronny. Paralizator ma na swym końcu dwa ostrza, pomiędzy którymi przepływa prąd elektryczny. W momencie naciśnięcia spustu i dotknięcia ostrzem paralizatora  ciała napastnika prąd przenika do jego ciała (nawet przez ubranie), powodując silny ból, natychmiastową dezorientację i utratę równowagi. Dochodzi do naruszenia impulsów nerwowych, które sterują ruchem mięśni. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, jednak pozwoli na unieruchomienie agresora nawet na kilka minut. Nawet  jeśli napięcie jest ekstremalnie wysokie (do milionów woltów), wartość prądu jest niska, więc paralizator nie powoduje trwałych uszczerbków na zdrowiu. Pomimo tego konieczne jest używanie tego środka z ostrożnością i zgodnie z prawem. Paralizatory  są jednym z najbardziej  skutecznych i najbardziej popularnych środków samoobrony.
 


Jaki rodzaj paralizatora jest najczęściej stosowany?

Istnieją paralizatory różnych rodzajów i rozmiarów. Ich ergonomicznie zaprojektowany kształt sprawia, że dobrze leżą w dłoni. Specjalne rodzaje, np. w kształcie pałki albo laski  spacerowej mogą być używane na dłuższą odległość i tym samym pozwolą na utrzymanie dystansu od napastnika. Zazwyczaj zachodzi tu proporcjonalność prosta – im więcej woltów ma paralizator, tym jest większy, cięższy oraz rzecz jasna bardziej skuteczny.
 


Czy paralizator jest legalny?

Tak, paralizatory są w Polsce legalne i zaopatrzyć się w nie może każdy, kto ukończył 18. rok życia. Jednak ich stosowanie  podlega odpowiednim przepisom prawnym. Należy zawsze pamiętać, iż paralizator jest wyłącznie środkiem  samoobrony. Trzeba go więc używać z rozwagą i rozumem.
 


Czy paralizator to środek, który uśmierca?

Absolutnie nie. Paralizatory to środki obrone niepowodujące obrażeń śmiertelnych. Służą jedynie do tymczasowego obezwładnienia napastnika. Paralizator dysponuje napięciem rzędu setek tysięcy do milionów woltów, ale tylko kilka miliamperami prądu (typowo 3 mA – prąd bezpieczny dla człowieka), tak więc jego użycie nie powoduje trwałych uszczerbków na zdrowiu.
 


Na jakich zasadach działa paralizator?

Paralizator oddziałuje na układ mięśniowy i nerwowy. Wysyła do mięśni napastnika impuls elektryczny , który powoduje szybką utratę energii, a jednocześnie powoduje zaburzenia impulsów neurologicznych, które odpowiadają za kontrolę ruchu. Napastnik staje się na kilka minut zdezorientowany i pasywny. Błyskawiczne, trwające pół sekundy użycie powoduje napastnikowi ból, szok oraz skurcze mięśni. Użycie od 1 do 2 s spowoduje mu ból, skurcze mięśni, oszołomienie i  ostatecznie powala go na ziemię. Działanie paralizatora trwające dłużej niż trzy sekundy powoduje  całkowitą utratę równowagi (upadek na ziemię), utratę kontroli nad mięśniami oraz dezorientację.
 


Jak ważne jest to, jakim napięciem dysponuje paralizator?

Ogólnie uważa się, że im wyższe napięcie (liczba woltów) paralizatora, tym urządzenie jest bardziej skuteczne – liczba woltów nie jest jednak jedyną miarą skuteczności. Ważny jest również sposób, w jaki dostarczany jest prąd elektryczny. Paralizator o niskim napięciu, ale z dobrą  dostawą prądu jest często bardziej skuteczny od niższej jakości niemarkowego produktu o bardzo wysokim napięciu. W naszym sklepie internetowym znajdują się tylko produkty najwyższej jakości, które należą do ścisłej czołówki światowej.
 


Dochodzi podczas dotyku napastnika do wyładowania wstecznego?

Nie. Prąd elektryczny jest wchłaniany przez mięśnie i dalej się nie rozprzestrzenia. Jeśli napastnik dotyka nas w chwili, kiedy paralizator na niego działa, nie narażamy się na ryzyko, że prąd porazi również nas.
 


Działa paralizator nawet przez warstwę ubrania?

Tak. Wszystkie paralizatory z naszej oferty zostały skonsturowane tak, by były w pełni skuteczne w użyciu przez warstwę jakiegokolwiek zwykłego ubrania.
 


Czy paralizator działa również na osoby pod wpływem alkoholu albo narkotyków?

Tak, paralizator skutecznie działa przeciwko napastnikom, będącym pod wpływem alkoholu lub innych substancji oszałamiających. Skuteczność jednak może się czasami nieznacznie różnić.
 


Czy paralizatora można użyć wielokrotnie?

Zdecydowanie tak. Paralizatora można użyć wielokrotnie, a zatem jest dobrym środkiem obronnym nawet przeciwko wielu napastnikom. Warunkiem jest oczywiście dobrze naładowany akumulator.
 


Paralizator czy gaz pieprzowy?

Oba produkty mają swoje wady i zalety. Paralizator może być używany tylko w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem. Natomiast używając gazu pieprzowego można lepiej zachować bezpieczną odległość od atakującego. Gaz pieprzowy należy pryskać w okolice twarzy, natomiast paralizator działa w dowolnym miejscu na ciele. Skuteczność gazu może być uwarunkowana aktualnymi warunkami pogodowymi. Zaleca się więc używanie obu środków jednocześnie tak, by nie polegać wyłącznie na jednym rodzaju obrony.
 


Opłaca się zakup droższego, markowego paralizatora?

Zdecydowanie tak. Nieautoryzowane tanie paralizatory, które są często sprzedawane za cenę nieprzekraczającą kilkadziesiąt złotych, mają bardzo wątpliwą albo nawet zerową  funkcjonalność i wydajność. Szczególnie kłopotliwe jest to zwłaszcza z tego powodu, iż paralizatora nie możemy wcześniej w pełni przetestować i musimy polegać w stu procentach na jego niezawodności w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Gorszym problemem może się okazać za duża moc taniego paralizatora. Takie urządzenie może spowodować trwałe obrażenia i narazić jego użytkownika na odpowiedzialność karną. Dlatego też oferujemy tylko wysokiej jakości certyfikowane paralizatory, które w większości posiadają gwarancję dożywotnią.
Z powrotem do sklepu